Daha önce hiç Akyaka’daki Keloğlan Kanyonu’nu duydunuz mu?

Akyaka Kaymakamı Nur Sevinç Özbek Çakas, unutulmaya yüz tutan Akyaka Kanyonu’nun şehrin turizmine kazandırılması için çalışmalar başlattı.

Yıllardır adeta çöplüğe dönen, doğal güzelliğiyle yöre halkından ve yerli-yabancı turistlerden mahrum bırakılan Akyaka Kanyonu için ilçe kaymakamlığı harekete geçti. Kanyonun çevre temizliği ve yol bakım çalışmalarına başlanırken, Kaymakam Nur Sevinç Özbek Çakas da doğa harikası bölgeyi Kars turizmine kazandırmak için Karslı Araştırmacı-Yazar, Anadolu Kültür Tarihçisi Ali Canip Olgunlu ve Kültür Turizm Bilim Uzmanı Mehmet Duman’ı davet etti.

“Akyaka Kanyonu, Keloğlan Kanyonu Olsun!”

Yaptığı nazik davetten dolayı Kaymakam Özbek Çakas’a teşekkür eden Ali Canip Olgunlu,  kanyona ilişkin açıklamasında, “Sözlü Türk Edebiyatı’nın en önemli karakterlerinden bir tanesi Keloğlan’dır. Keloğlan tiplemesi İran, Rusya, Azerbaycan, Gürcistan, Anadolu’nun Kuzeydoğu Bölgesi’nde hep karşımıza Kelçe, Keloğlan gibi türlü isimlerle karşımıza çıkar. Ancak Keloğlan, Anadolu’da yer edindiği kadar hiçbir coğrafyada yer bulmamıştır. Bunun da temel sebebi Keloğlan’ı en fazla sahiplenen yer Anadolu’dur. Anadolu’nun da tamamını baz aldığımızda Keloğlan’ın Kars’ın Arpaçay ve Akyaka Bölgesi’nde karşımıza çıkıyor. Türk Mitolojisi ve Altay Mitolojisi bu iki mitolojide Keloğlan tıpkı Dede Korkut hikayelerinde Deli Dumrul, Bamsı Beyrek gibi oldukça sarsılmaz bir yere sahiptir. Nedeni ise Keloğlan, Anadolu insanının saflığını, temizliğini ve doğruluğunu çok iyi karakterize eden bir tiplemedir. Keloğlanı Türk Mitolojisi’nde kaz çobanı olarak da görürüz. Keloğlan’ı Akyaka, Arpaçay ve Kars Bölgesi’ne indirgeyip, burada bir prototip olarak çıkarmamızın delillerinden biri kaz çobanı kimliğidir. Kaz çobanı Çanakkale Bölgesi’nde Sarıkız’dır. Kaz çobanı Kars Bölgesi’nde Keloğlan’dır. O yüzden Keloğlan salt doğruluğu, dürüstlüğü ve sempatik yapısından değil Anadolu anlatılarının birçoğunu bünyesine toplamış ve Kars Bölgesi’nde bu halk tarafından da dile getirilmiş bir tip olması açısından çok önemlidir. Neden Keloğlan diyeceğiz? Bir kere yaşı ellinin üzerinde olan bütün Karslılar bilirler ki biz mesire yeri olarak giderdik Keloğlan’a. Onun bir türbesi vardı. Türbesine gittiğimizde annelerimiz helva kavururlardı. Babalarımız adaklarını orada keserlerdi. Adak yeriydi orası. Keloğlan yöre kültürümüzde 1940-1990’lara kadar çok önemli bir prototip olmasına rağmen üzülerek Kars’ta kimse Keloğlan’ı bilmiyor. Oysa biz çocukluğumuzda her yıl beklerdik ki Keloğlan’a gidelim diye. Müthiş bir bayram günü gibiydi. Akyaka Kanyonu’nda yer yıl yaz aylarında bir takvim belirlenerek Keloğlan Şenlikleri düzenlenip orada herkese helva dağıtılabilir. Mutlaka Akyaka Keloğlan Kanyonu’nda Keloğlanla ilgili detayları koymamız lazım. Daha sonra çocuklarımızı toplayıp Keloğlan’ın öykülerini anlatacağız. Hissettirmeyen hiçbir bilgi, bilgi değildir. Çocuklara orada Keloğlan’ın doğruluğunu, saflığını, temizliğini öğüt vermeden de şehre başka türlü bir katkı sağlayabiliriz. Kars’ta da Keloğlan Kanyonu’nu canlandırabiliriz ” ifadelerine yer verdi.

“Bölgeye ait hikayenin mutlak suretle ortaya çıkarılması gerekmektedir”

Mehmet Duman ise “Akyaka Kaymakamımız Nur Sevinç Hanımefendi’nin Akyaka Kanyonu’nu hem yöre halkı için hem de Kars turizmine kazandırmak için başlatmış olduğu çalışmalar takdire şayandır. Tabii yıllardır Akyaka Kanyonu’nun bilinmemesi de bizleri ayrıca üzmektedir. Özellikle Ali Canip hocamın Akyaka Keloğlan Kanyonu ifadeleri Kars turizmi için çok önemlidir. Çünkü böyle doğa harikası bir kanyonun turizme kazandırılması ve yöre halkına benimsetilmesi için mutlak suretle bölge ait hikayenin ortaya çıkması gerekmektedir. Günümüzde doğru hikayesi olan destinasyonlar ayakta kalabiliyor. Şahsım adına Ali Canip hocamın deyimiyle Akyaka Keloğlan Kanyonu’nu ilk defa görüyorum. Çeşitli çalışmalar yapıldıktan sonra kanyonun muazzam güzelliği ile birlikte doğa yürüyüşlerine ve sporlarına da çok elverişli. Kaymakamımız Sevinç Nur Hanımefendi’nin Akyaka Kanyonu’na daveti için ayrıca çok teşekkür ediyorum’’ dedi.

Yorum

yorum