Naif Alibeyoğlu

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde DSP’den Kars belediye başkan adayı olan Naif Alibeyoğlu, Kars kamuoyunda büyük merak uyandırdı. Herkes Naif Alibeyoğlu kimdir, Naif Alibeyoğlu kaç yaşında, Naif Alibeyoğlu nereli, Naif Alibeyoğlu hangi okul mezunu gibi soruların yanıtını ararken Alibeyoğlu’na dair tüm merak edilenler de belli oldu. İşte DSP Kars belediye başkan adayı Naif Alibeyoğlu’nun yaşam öyküsü…

1954 yılında Kars’ın Arpaçay ilçesinde dünyaya gelen Naif Alibeyoğlu, ilk, orta ve lise eğitimini Kars’ta tamamladıktan sonra Ankara’da Gazi Eğitim Enstitüsü Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü’nden mezun oldu. 1982 yılında askerliğini bitirdikten sonra tekrar Kars’a döndü. Beş yıl Töbank’ta, bir yıl Köy İşleri Başkanlığı Kooperatifler Genel Müdürlüğü’nün çeşitli kademelerinde görevlerde bulundu.

1993 yılında Kars’ın ilk ve tek yerel televizyonu olan Serhat TV’yi kurdu. Tümay Dershaneleri’nin Kars şubesini açtı ve Kavram Dershaneleri’nin de Kars şubesini devraldı. Alibeyoğlu, Kars’ta yıllar sonra il merkezinin tek sineması olan Kars Şehir Sineması’nı açtı.1999 yılında yerel seçimlerde Anavatan Partisi-ANAP’ın Kars Belediye Başkanı adayı olarak seçime girdi. Seçimlerde çoğunluğun oyunu alan Alibeyoğlu, partisinin 2002 genel seçimlerindeki büyük oy kaybından sonra Adalet ve Kalkınma Partisi’ne geçti. 2004 yılı yerel seçimlerini tekrar kazandı.

Daha sonra bazı anlaşmazlıklardan ötürü Cumhuriyet Halk Partisi’ne katılmıştır. 29 Mart 2009 seçimlerine CHP safında katılan Alibeyoğlu seçimi kazanamadı.Yine 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan 12.dönem Milletvekili Genel Seçiminde Cumhuriyet Halk Partisi Kars birinci sıra Milletvekili adayı olmuş ancak seçilememiştir. Alibeyoğlu, belediye başkanlığının yanı sıra TEMA Vakfı gönüllüsü, Turizm ve Tanıtma Derneği üyesi, Karsspor fahri başkanı, Kars ve Kafkas Üniversitesi Kalkınma Vakfı kurucu üyesi ve Tarihi Kentler Birliği kurucu üyesidir.

Yorum

yorum